ÁLLVÁNYRENDSZEREK FELÜLVIZSGÁLATA 12 HAVI PERIÓDUSON BELÜL

Az állványrendszerek felülvizsgálata betartása nem csak előírás, de nélkülözhetetlen a biztonságos és optimális munkafolyamatokhoz. A felülvizsgálatot minden esetben 12 havi perióduson belül kell elvégezni; a felülvizsgálat az egy évet nem haladhatja meg.

 

Az állványok sérülése akár balesetveszélyes is lehet

 

Abban az esetben, ha az állvány sérült, annak deformitása nagyban befolyásolja a rendszer tervezett statikai teherbírását.

 

Számtalan olyan állvány sérülést tapasztalhatunk, mely szemmel is jól látható és a felhasználó is azonnal tudja, hogy az állványt tovább nem használhatja, de megannyi sérülés tapasztalható az állványokon, melyet csak a szakember vesz észre. Ilyenkor a sérülés mértéke és típusa dönti el, hogy az adott állványt azonnal üzemen kívül helyezik-e, avagy meg lehet várni vele az ütemezett karbantartást. Ennek megállapítása azonban minden esetben az arra kijelölt szakember feladata és felelőssége.

 

Az állványrendszerek felülvizsgálata szükségessége

 

Az állványrendszerek használatba vétele és az üzembe helyezés előtt a szállítók átadják az állványok használatához szükséges használati útmutatót, amelyben a felhasználó megtalálja a rakatok elhelyezésének, betárolásának helyes alkalmazását.

 

Az állványokon minden találunk adattáblákat, amelyek tartalmazzák azokat a legfontosabb adatokat, melyre az állványrendszer tervezve lett, és amire a használat során fokozottan ügyelni kell, mind az állagmegóvás, mind a balesetek elkerülése érdekében.

 

A raktárak és üzemek működése során, a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordul, hogy a raktárban használt targonca nekiütközik az állványrendszernek. Ennek hatására sérülhet az erre az esetre felszerelt oszlop, vagy keretvédő, de maga az állvány oszlop is elcsavarodhat deformálódhat, ugyan így az oszlopokat összekötő c-profilok, és a rakatokat tartó gerendák, vagy hossztartók is.

 

Abban az esetben, ha egy állvány bármely okból sérül, annak deformitása, sérülése megváltoztatja az egész rendszer statikai teherbírását! Épp ezért érdemes, a számunkra kisebb sérülésekhez is szakembert hívni, hogy az állványrendszer vizsgálatakor kiderüljön, várhatunk-e a hiba kijavításával, vagy azonnal orvosolni kell azt.

 

Eseti állvány javítás

 

Abban az esetben, ha az állványon bármely elemén olyan sérülés tapasztalható, mely azonnali javítást tesz szükségessé a gyorsabb újra használhatóság érdekében, vagy a balesetveszélyes helyzet megszűntetéséhez, eseti állvány javításról beszélünk.

 

Éves ütemezett állványfelülvizsgálat

 

Ezt 12 hónapon belül jogszabályi előírásoknak megfelelően kell elvégezni, szakember által. Ez a felülvizsgálat teljes képet nyújt az állványrendszer állapotára, használatára.

 

12 hónapnál hosszabb idő semmiképp nem telhet el az éves ütemezett állványfelülvizsgálat között, azaz egy éven belül mindenképp sort kell keríteni rá.

 

Menetét tekintve a személyes konzultáció után minden esetben árajánlatot készítünk, melynek elfogadását követően az erre szakosodott kollégánk az előre egyeztetett időpontban a helyszínen (raktárban, üzemcsarnokban) elvégzi a szakértői felülvizsgálatot. Amennyiben az állványok erre az időpontra már le vannak ürítve, ez esetben a sérüléseket könnyebben fel lehet tárni, így célszerű a felülvizsgálat időpontja előtt az állványokat szabaddá – üressé tenni.

 

Az, hogy mennyi időt vesz igénybe az állványrendszerek felülvizsgálata, nagy mértékben függ attól is, hogy mekkora a raktár alapterülete és magassága, így elmondható, hogy a pár órás vagy akár a több napos időintervallumra is lehet számítani. Erre az előzetes bejárás alkalmával már egy megközelítő időpontot tud adni a kollégánk.

 

A helyszínen készült felmérés alapján elkészítjük az állványvizsgálati jegyzőkönyvet, amely tartalmazza az állványvizsgálat során feltárt állvány sérüléseket, a sérülések fokozatait, a használati hiányosságokat. Az állványvizsgálat után a feltárt állványsérülések javítására is adunk ajánlatot, amely alapján a felhasználó intézkedni tud a raktár, illetve állványrendszer biztonságos működtetéséhez szükséges javítások elvégzéséről.

 

push-back raklapos állvány állványrendszerek felülvizsgálata

 

Az állvány felülvizsgálat során elvégzett tevékenységek:

  • Az állványrendszerek látható deformációinak, sérüléseinek, hiányzó elemeinek dokumentálása a már meglévő rendszerek esetén.
  • Az adattáblán szereplő rakat teherbírások betartásának ellenőrzése.
  • A rakatok megfelelő betárolásának ellenőrzése.
  • EPH meglétének szemrevételezéssel történő ellenőrzésére.
  • A felmérés alapján jegyzőkönyv készítése, a sérülések dokumentálása pozíciók szerint.
  • A sérülésekről fotót készítünk és mellékletként csatoljuk a jegyzőkönyvhöz.
  • A felmérés és a jegyzőkönyv alapján árajánlat készítése a sérülések javítására, esetleges elemek pótlására, és szerelésére.

 

A vizsgálat nem terjed ki:

  • az előző karbantartások, egyéb változtatások biztonságtechnikájára;
  • tűzvédelmi előírások és szabványok követelményeinek vizsgálatára;
  • villamos biztonságtechnika előírások vizsgálatára.

 

Alkalmazott szabvány

 

Az állványvizsgálatot minden esetben az MSZ EN 15635 számú szabványban leírtak szerint végezzük el.

 

Ez a szabvány meghatározza az alkalmazandó állványszerkezet telepítési és üzemeltetési követelményeket valamennyi típusú, acéltagokból gyártott, állítható gerendájú rakodólapos állványrendszerhez, melyet egységrakományok tárolására szántak, és túlnyomóan statikus terhelésnek van kitéve és minimalizálja a veszélyes üzemeltetés vagy a szerkezet sérülésének kockázatát és ezek következményeit.

 

Alkalmazási terület

 

Ez a szabvány meghatározza az alkalmazandó állványszerkezet telepítési és üzemeltetési követelményeket valamennyi típusú, acéltagokból gyártott, állítható gerendájú rakodólapos állványrendszerhez, melyet egységrakományok tárolására szántak, és túlnyomóan statikus terhelésnek van kitéve. Ezek mindegyike minimalizálja a veszélyes üzemeltetés vagy a szerkezet sérülésének kockázatát és ezek következményeit.